Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2016-03-01 15:33:25
HIGIENA
Podstawową zasadą użytkowania nebulizatora – pneumatycznego, czy ultradźwiękowego, jest higiena. Przed złożeniem urządzenia zgodnie z dołączoną instrukcją producenta, należy przemyć i osuszyć ręce. Po skończonej inhalacji natomiast, obligatoryjnie trzeba przemyć ciepłą wodą i pozostawić do osuszenia wszystkie elementy. Suche elementy następnie dobrze jest złożyć i przechowywać w sterylnym miejscu. Ważna uwaga! Modele ultradźwiękowe i membranowe są delikatniejsze niż pneumatyczne, dlatego w ich przypadku podczas czyszczenia należy postępować bardzo ostrożnie, chociażby po to, aby nie uszkodzić siatki [1].
Po prawidłowym zmontowaniu urządzenia, wprowadzeniu leku i rozpoczęciu jego pracy, obowiązuje w każdym typie nebulizatora ta sama zasada. Chodzi o wykonanie raz na jakiś czas głębokiego wdechu i zatrzymania go na 5 do 10 sekund. Pomoże to zwiększyć ilość leku w dolnych drogach oddechowych.
AKCESORIA
Istotną kwestią jest również prawidłowe używanie ustnika, oraz maseczki. Dla osób dorosłych i dzieci starszych dedykowany jest ustnik, natomiast w przypadku niemowląt należy korzystać z maseczki, bądź smoczka do inhalacji.
Generalnie zaleca się, aby nebulizacja była wykonywania u osób siedzących prosto. Jednak istnieją specjalne urządzenia umożliwiające inhalację u pacjentów, którzy nie potrafią uzyskać pozycji pionowej i warto o takie rozwiązania dopytać farmaceutę podczas zakupu. Sam nebulizator powinien być ustawiony w pozycji pionowej.
CZAS
Nebulizacja trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut. Inhalacja powinna być realizowana o określonych porach wyznaczonych przez lekarza. Kiedy uznajemy, że proces został zakończony? W przypadku urządzeń pneumatycznych informuje nas o końcu zabiegu charakterystyczne bulgotanie, natomiast w aparatach ultradźwiękowych nie występuje owe bulgotanie, inhalacja kończy się wraz z wyczerpaniem leku w nebulizatorze.
Na koniec nie zapominajmy o przemyciu dłoni, jak też twarzy wodą z mydłem. W przypadku dorosłych i dzieci starszych, sugeruje się przepłukanie wodą także jamy ustnej.
Udanej inhalacji!
1. Cichocka-Jarosz E.: Technika i zasady stosowania leków w nebulizacji w leczeniu chorób dolnych dróg oddechowych u dzieci. Medycyna Praktyczna Pediatria 2001, 05
Partnerem artykułu jest:
gocha2323 2016.03.12 10:06
ja od niecałego tygodnia używam inhalatora, świetna sprawa!
Sylwia Dolata 90 2016.03.04 13:54
Przydatne informacje. Moje dzieci inhalatora używają już jakieś 3lata od pierwszego pobytu w szpitalu i rozpoznania astmy i alergii.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.